Знову хочеться в наметовий табір “Мандрівник – еколог”!

Я зірвав квітку і вона зів’яла.
Я зловив метелика і він помер.
І тоді я зрозумів, що доторкнутися до краси можна тільки серцем.

Були часті присідання, миття брудних казанів, щоденне прибирання території, кілометрові походи, настирливі кусючі комари, постійна зайнятість у змаганнях, допомога дорослим чи молодшим дітям… Але чогось так хочеться назад, у «Стежку». Бо ж незабутні пісні під гітару, в’язання вузлів, мотузкові заняття, групові ігри, збір ягід і лікарських трав, обжирання тричі на день, купці-купці у проточній бузькій воді, щоденний пташиний вокаліз, «боротьба за виживання»… А чого варті посмішки друзів, нових і старих, добре, дружнє ставлення інструкторів, пізнання нового і споглядання чудового природного світу!!

Найпрекрасніше місце нашої області, одне з семи природних чудес України, найвразливіший край – Національний природний парк «Бузький Гард», який став переможцем в 2008 році у проекті «7 чудес України», створений Указом Президента 30 квітня 2009 року.

Наша дружня компанія зупинилися біля села Львів, на правому березі річки Південний Буг у крайньому куточку Первомайщини. Наметовий табір ми розбили ближче до річки. Тут можливі туристичні маршрути, дуже багато цікавого як в природному так і в історичному плані, знайдено біля 100 археологічних пам’яток (30 тис. років до н.е.), один із них був релігійним центром Скіфії. Територія парку тісно пов’язана і з історією війська запорізького Низового і знаменитої Запорізької Січі. Унікальні ландшафти створені відрогами Українського кристалічного щита. Південний буг тут тече у крутих кам’янистих берегах, утворюючи вузьку каньйоноподібну долину з величними гранітними скелями, водограями і островами. Місцева флора нараховує більше 800 видів судинних рослин. 100 з них – червонокнижні види України і Європи, до 50 видів тварин – червонокнижні, зустрічається 186 видів птахів. Це справді степовий природний рай.

До участі у проекті «Екологічна стежка» цього року зібралися 83 учні різних навчальних закладів – Перша Українська гімназія ім. М. Аркаса, гімназія № 2, гімназія № 4, гімназія № 41, Миколаївський економічний ліцей, ММК ім. В. Д. Чайки, Миколаївський класичний ліцей, академія дитячої творчості, школа-інтернат № 7, ЗОШ № 3, ЗОШ № 7, ЗОШ № 11, ЗОШ № 15, ЗОШ № 18, ЗОШ № 22, ЗОШ № 25, ЗОШ № 26, ЗОШ № 28, ЗОШ № 45, ЗОШ № 48, ЗОШ № 52, ЗОШ № 53, ЗОШ № 54, ЗОШ № 56, ЗОШ № 57, ЗОШ № 58, ЗОШ № 64, ЗОШ № 65.

 

Організатором молодіжної програми був незмінний Філін Віталій Михайлович, голова Миколаївського клубу мандрівників. Автором програми є Олександра Ковецька – соціальний робітник-психолог.

Наша заводійка весела тьотя Свєта часто складала походні речитативи, щоденні частушки, вогнищеві вірші..

(транслітерація збережена)
Наш лагерь стоит
На Буге, на хуторе Львов
Классный, прикольный, хороший, крутой
И это понятно без слов.

Детишки у нас
Талантами наделены
Рисуют, поют, деруться, танцуют,
Но все они дружны.

Вечером у костра
Сидим, под гитару поём.
О том как мы любим и познаём
Природу и бережем.

Програма проекту була різносторонньою, вона охоплювала екологічні заходи. Щоденно проводились рейди по очищенню різних територій від сміття, діти звільняли від каміння та гілок джерела, велись бесіди в таборі й з місцевим населенням про природоохоронну територію, розповідали про екологічні проблеми Миколаївської області і вплив господарської діяльності на природні екосистеми, вчились спостерігати і описувати види рослин і тварин, розробляли і презентували правила поведінки в природі. Вони дізнавалися про біологічні назви відомих оку рослин – деревій звичайний, звіробій звичайний, пижмо звичайне, кропива глуха, кропива жалка, глечики жовті, стрілолист звичайний, щавель кінський, чистотіл великий, суниця лісова. Але ми фотографували і рідкісну флору – хвощ польовий, астрагал шерстистоквітковий, пижмо звичайне, волошка лучна, гвоздика бузька, мерингія бузька… Велися спостореження за поведінкою птахів. Не один раз зустрічалися з червонокнижними тваринами: ящіркою зеленою, жуком носорогом, синявцем бабкою красавкою…

Дуже цікаво були організовані туристичні заходи – проводилися не лише радіальні походи але й були натягнуті навісна переправа, тролей, страховки для скелелазіння. Галас навколо здіймався такий захоплений, що пронизував кожну клітинку твого розуму і тіла. Неймовірні враження і на все життя! Із задоволенням учасники зустріли майстер-клас з в’язання вузлів, а потім і самі навчалися цьому ремеслу. Правильно розприділяти воду під час далеких походів, стріляти з лука, надавати першу необхідну допомогу ближньому і, взагалі, думати про інших, є життєво необхідними правилами будь-якої людини. Всі разом активно проводили День імениників, Івана Купала, День Нептуна, вечірні інсценовані казки.

(транслітерація збережена)
«Горобчык» – театр абсурда
У нас в лагере есть.
Актеры такие, что скулы немеют
И ржач стоит, просто жесть.

Усі події сумлінно фотографувалися.

Протягом змін діти об’єдналися у чотири команди і вели змагання між собою інтелектуального, спортивного, розважального характеру.
Необхідною умовою згуртовування колективу стали колективні ігри, що давали змогу проявити індивідуальні особливості кожної дитини, уміння співдіяти в команді.

Приємною і пізнавальною відбулася зустріч з жителем села Семенівки Віктором Васильовичем Бєлодєдом. Настільки цікава людина – з якою завзятістю він розповідав про надійні глинобитні старі будівлі, яким більше 200 років, вчив дітей розпалювати вогнище в походних умовах, ловити рибу без вудочки, правильно збирати лікарські трави, в’язати хатні віники, заварювати духмяний трав’яний чай.

(транслітерація збережена)
Приходит к нам иногда
Мудрый дед Белодед
Вещает нам как выжить в природе
Вот уже много лет.

Цього року відбулася цікава подія з випускником Романобалківської ЗОШ Гречкосієм Володимиром, який закінчив 11 класів. А ми всім кодлом прийшли у село його привітати. Директриса школи, Повстемська Віра Іванівна, не надала нам зручного часу для слів подяки. Довго чекав наш загін, стемніло, пішов дощ, здійнявся вітер, а ми все чекали свого часу… І знаєте – дочекалися. Але ж про це все не знав винуватець урочистості. Його здивуванням і радощам не було меж. Він навіть пустив сльозу.

(транслітерація збережена)
Гречкосея мы друзья,
Большая дружная семья.
Школу мы его нашли,
На выпуск к Вовке мы пришли.

Желаем легкого пути –
Светлого, красивого.
Чтоб с него вам не сойти –
С яркого, счастливого!

А взагалі-то, до нас постійно навідувалися діти села Львів – вже вище згаданий Вова Гречкосій, Максим Вакуленко, Овчаруки Настя і Саша. Ми разом вчилися новому, ділилися досвідом, допомогали у різних справах – ми потребували один одного. Зі сльозами розтавалися, але з надією нової зустрічі наступного літа.

Життя у наметах, заготівля дров, похід по воду, гітара біля вогнища, допомога на кухні, різні пізнавальні заходи (визначення висоти Сонця над горизонтом, виставки малюнків, поробок-орігамі, турніри по шашкам і шахам) – на природі – все це сприяє подоланню споживчого відношення до природи, байдужості до забруднення навколишнього середовища, а у кінцевому відношенні формуванню екологічної свідомості

(транслітерація збережена)
Мы шагаем дружно в ряд –
Экологический отряд.
Мы на мельницу идём,
Весь там мусор соберём.

Мы идём-идём в поход,
Жжем жиры и углеводы.
Мы защитники природы –
Защитим леса и воды.

Не срываем мы цветочки
И с деревьев их листочки.
Не шумим у птичьих гнезд
Ценим все до самых звезд.

Учим всех спасать зверушек,
Насекомых всех и мушек.
Чистим родники, опушки
Где краснокнижные зверушки.

Вы природу берегите!
По дороге не сорите!
Мы вам песню запевали,
Чтобы всё вы это знали
И другим передавали.

Активом табору були визначені певні правила виживання. Ось деякі з них – відпочинок у наметах є непередбаченіший, ніж удома, тому насолоджуйся, незважаючи ні на що – спека, дощ, спрага…;не можна ділитися їжею з лісовими тваринами- мурахами; спасайся від комарів танцями і димом від вогнища; із собою обов’язково треба мати кружку, миску, ложку, щоб не чекати милості від інструктора чи сусіда по спальному мішку; забудьте про гаджети, їх тут дерева не зарядять.

Ви певно вже зрозуміли, що такий активний, пізнавальний, корисний, навчальний відпочинок необхідний в першу чергу дітям. А батьки надіються і вірять, що їхні діти стають кращими, добрішими, розумнішими, здоровішими і напевно виростуть справжніми людьми, що не загубляться у важкій круговерті життя, не забудуть свій край, цінуватимуть природу, берегтимуть її для нащадків і любитимуть свою Батьківщину..

Динаміка молодіжного проекту «Екологічна стежка» перспективна, кількість навчальних закладів і учнів збільшується, інтерес у дітей і дорослих постійно зростає. Це сприяє загальному органічному розвитку взаємовідносин людина-природа. Вже прослідковуються маршрути зеленого туризму, що є цікавими не лише в рамках області, але й України.

Тож знову хочеться у «Стежку»!

Оксана Джураєва,
вчитель географії Першої української гімназії ім. М. Аркаса,

Ганна Нікітіна,
учениця 10-А кл. Першою українською гімназіі ім. М. Аркаса

Фото авторов

ФОТОЗВІТ ПЕРШОЇ ЗМІНИ

ФОТОЗВІТ ДРУГИЙ ЗМІНИ

 

back main