На долоні Святого Миколая

Миколаїв … Що ви знаєте про нього? Місто корабелів, місто наречених, місце де перетинаються річки … Але насправді, скільки ще характеристик можна дати нашому місту? У нашій статті ми спробуємо розповісти Вам про всі родзинки Миколаєва, які відрізняють його від інших міст України і будуть цікаві навіть самим вишукувальним туристам!


Миколаїв і його околиці в стародавні часи


З давніх-давен ці землі були заселені скіфами, киммерийцами, гунами і іншими народами. Про їх перебування свідчать розкопки кіммерійського міста-порту Дикий сад, який близько 3 тисяч років тому знаходився в самому серці Миколаєва. До слова, Дикий сад є ровесником легендарної Трої і одним з найдавніших міст не тільки України, але і Європи!
Всесвітньо відомим античним поселенням є грецький поліс Ольвія, що знаходиться всього в 40 кілометрах від міста. Залишки цих древніх міст відкриті не тільки для вивчення науковцями, а й для відвідування туристами.


Заснування міста


Свого творіння Миколаїв зобов’язаний ясновельможному князю Григорію Потьомкіну і його найближчому соратникові Михайлу Фалєєву, які почали створювати верф на річці Інгул, з якої і почалося місто. Місце для її будівництва було обрано не випадково, адже ідеально підходило для будівництва кораблів. Офіційною датою заснування міста є 27 серпня 1789 що випливає з ордера направленому Фалеєву Потьомкіним:

Цивільному раднику, кавалеру Фалєєву
Фаборову дачу іменувати Спаське, а Вітовку Богоявленське, новозаводську верф на Інгулі у місто Миколаїв …

Офіційний статус міста Миколаїв отримав в 1790 році. Свій стрімкий розвиток почав в 1796 році, коли сюди з м.Херсона було переведено Чорноморське Адміралтейське управління. Це відображають записи в щоденнику П. Сумарокова «Путешествие по всему Крыму и Бессарабии». Сам мандрівник побував у Миколаєві в 1799 році.


Місто двох мостів


Особливістю міста є розміщення між двома річками – Інгул і Південний Буг. Береги річок з’єднують два мости – Інгульський та Варварівський . Обидва вони розвідні і об’єднують між собою частини міста. Варварівський міст – єдиний в Україні, який має горизонтальну розводку на 90 градусів. Інгульський міст дуже схожий з Ливарним в Санкт-Петербурзі. Обидва мости обладнані пішохідними доріжками, з яких відкривається мальовничий вид на головні Миколаївські артерії.


Яхт-клуб


Місто, омите з усіх боків водою, просто не може не мати свого Яхт клубу . У 1887 було прийнято рішення побудувати його в місці тодішнього передмістя Спаське (Спаське урочище). Неподалік від будівлі яхт-клубу знаходився красивий Молдавський будинок (колишній Потьомкінський палац) і фонтан. Палац, на жаль, не зберігся до наших днів, а ось Турецький фонтан функціонує і зараз. Одна з легенд говорить, що у цього джерела після поразки в Полтавській битві відпочивав сам гетьман Іван Мазепа та Шведський король Карл ХII .
Миколаївський яхт-клуб є найстарішим в Україні. Примітним є і той факт, що саме з цього місця почалася справжня навколосвітню подорож! Яхта «Ікар», на чолі з її капітаном Борисов Немировом, зробила її за 321 день.
Сьогодні яхт-клуб є улюбленим місцем відпочинку городян – тут можна просто прогулятися по набережній, милуючись краєвидами Південного Бугу або посидіти в одній з численних кав’ярень.


Ближче до зірок


Суднобудування розширювалося, і місто Корабелів вже не могло обідтися без власної Астрономічної обсерваторії . Наша обсерваторія була побудована в 1821 році і є однією з найстаріших у Східній Європі. Крім того, вона включена до попереднього списку об’єктів Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО .
Миколаївська обсерваторія завжди рада поділитися своїми знаннями зі звичайними відвідувачами. Тут проводять екскурсії , на яких кожен може відчути себе Коперником або Галілеєм. Особливо популярні вечірні екскурсії, на яких можна подивитися в телескоп і відчути себе ближче до зірок.


Вулиця адміралів


Адміральська – одна з перших і довгий час головна вулиця міста. Назва вулиця отримала завдяки дому головних командирів Чорноморського флоту, який сьогодні є музеєм Суднобудування і флоту . З цією вулицею пов’язані імена багатьох видатних адміралів, бюсти яких встановлені біля будівлі музею. Кожен з них багато зробив для Миколаєва, брав участь у вирішальних морських кампаніях і сприяв розвитку Чорноморського флоту. Серед них варто відзначити адмірала Ушакова , який після своєї смерті був віднесений до лику святих, а також відомого на весь світ Михайла Лазарєва – першовідкривача Антарктиди.
У святкові та урочисті дні вся вулиця гриміла від стукотів карет, так як тут розташовувався Будинок офіцерів флоту, в якому проводилися пишні бали! А в робочі дні кипіла робота в будівлі Адміралтейства, де вирішувалися важливі питання для міста і флоту. Окрасою вулиці є будинок Миколаївського художнього драматичного театру .


Найкращий в Україні зоопарк


Миколаївський зоопарк є яскравим прикладом того, як невелика приватна колекція тварин перетворилася в кращий зоопарк України . На його території відвідувачі можуть побачити тварин з усього світу – від домашніх до екзотичних. Улюбленцями публіки є білі ведмеді Зефірка і Нанук, у яких нещодавно народилося медвежа. Зоопарк продовжує розвиватися і постійно поповнюється новими жителями.


Місце мраморних ангелів


Одним з найстаріших пам’яток історії міста є Некрополь . На цьому кладовищі поховання почалися ще з часів заснування міста. Тут спочивають відомі люди, доля яких так чи інакше пов’язана з Миколаєвом. Починаючи з героїв російко-турецьких воєн, закінчуючи відомими вченими та громадськими діячами (наприклад, Василь Назарович Каразін – засновник Харківського університету).
На території некрополя також встановлено склеп відомої родини Аркасів , в якому крім самої сім’ї перепохований перший громадянин міста М.Л. Фалеев . Неподалік знаходиться церква «Всіх Святих». Храм з початку своєї побудови ніколи не закривався, тому і зберіг свій первозданний вигляд. Окрасою некрополя є 22 неймовірно красивих мармурових ангела, які його охороняють.


Місто багатьох релігій


Миколаїв – місто, в якому завжди співіснували поруч різні народи, національності, релігії. Про це свідчать величні храми різних віросповідань, які мирно уживаються один з одним нашому місті. Крім великої кількості православних церков в Миколаєві також є католицький костел Святого Іосифа, відомий своїми органними концертами,Лютеранська кірха побудована для балтійських німців, стара і нова синагоги .


Післямова


За час свого існування місто привертало до себе видатних людей – Дерибас, Пушкін, Верещагін, Айвазовський, Римський-Корсаков, Макаров … наповнлося легендами, міфами про підземні катакомби, історіями кохання, некропольскими примарами. З кожним роком місто змінюється, з’являються нові будівлі, пам’ятки, люди, які привносять в історію Миколаєва нові перемоги і досягнення.
Розповідати про Миколаєві можна нескінченно. У нашій статті ми не розповіли про єдиний в Україні Музей суднобудування і флоту , унікальну Шуховску Вежу , чарівне дитяче містечко “Казка” , прекрасний сучасний краєзнавчий музей “Старофлотські Казарми” , але …Краще один раз побачити, що сто разів прочитати, тому запрошуємо Вас відвідати наше місто і ми з задоволенням відкриємо вам все його таємниці в одній з наших екскурсій . До зустрічі!

  • Миколаїв_ Миколаїв_

Випуск програми про мандрівки “Вдома краще”, присвячений м.Миколаєву.


back mainua